CIEKAWOSTKI DLA RODZICÓW

zabłyśnie pierwsza gwiazdka… Porady dla św. MikołajaJ

Na chwilę rozpakowywania świątecznych podarków cieszy się każde dziecko. Warto więc przygotować dla niej właściwą oprawę. Przede wszystkim dużo rozmawiaj z pociechą
o dobrym i hojnym świętym, który w Wigilię pędzi saniami po niebie z workiem pełnym prezentów. Takie opowieści wspaniale rozbudzają dziecięcą wyobraźnię! Aby jednak moment przybycia świętego był dla malucha naprawdę wyjątkowy, konieczne będą dodatkowe przygotowania.

List z marzeniami

Malec nie wyjawił jeszcze św. Mikołajowi co chce znaleźć pod choinką? Niech więc podyktuje rodzicom list do niego lub namaluje swój wyśniony podarunek. Kartkę połóżcie potem przy oknie, skąd przejeżdżający swoim zaprzęgiem święty będzie mógł ją zabrać. Pociecha uzyska wtedy namacalny dowód, że istnieje naprawdę!

Jak uniknąć dekonspiracji?

W tym roku św. Mikołaj nie odwiedzi was osobiście w domu? Pamiętaj, by dziecko nie zauważyło, ja wyciągasz prezenty ze skrytek i kładziesz pod choinką. Najlepiej zabrać wtedy malca do innego pokoju, żeby przez okno obserwował, czy Mikołaj już nadchodzi. Jeśli za niego przebierze się ktoś z domowników, zbadaj, by spod stroju nie wystawały znajome dziecku części garderoby np. buty, zegarek. A jeżeli smyk okaże się wyjątkowo spostrzegawczy? By uniknąć całkowitej wpadki, szybko odwróć uwagę dziecka od postaci Mikołaja – zachęć go do rozpakowania prezentu.

Niech odwiedziny nie będą stresem

Pozwól, by szkrab sam decydował, co będzie robić w obecności Mikołaja. Wstydzi się usiąść mu na kolanach? Nie chce popisać się wierszykiem? Nie namawiaj go. Dla kilkulatka odwiedziny obcej osoby w dziwnym przebraniu to i tak ogromne przeżycie!

Święta oczami dziecka

Trudno na wyobrazić sobie święta bez wigilijnego barszczu czy wypucowanej na błysk podłogi. A co podczas gwiazdki jest najważniejsze dla malucha?Niemowlęta fascynują nucone przez mamę kolędy, światełka na choince i świecące w ich blasku bombki. A także kolorowe wstążeczki, które ciekawie szeleszczą, gdy rozpakowujemy prezenty.

Młodsze dzieci zawsze zachwyca pięknie ubrana choinka.

Przedszkolaki uwielbiają pomagać w świątecznych przygotowaniach (np. przy robieniu wypieków) i … wypatrywać pierwszej gwiazdki na niebie J