CIEKAWOSTKI DLA RODZICÓW

Telewizja dla dziecka

Czy pozwalać maluchowi na jej oglądanie? Tak, ale z umiarem i dobierając kanały odpowiednie dla jego wieku. Niektórzy rodzice w trosce o dziecko unikają telewizji jak ognia. Inni z kolei sadzają pociechę przed ekranem na długie godziny. Jaki jest złoty środek? Świadomie dobierajmy programy i ograniczajmy czas spędzony przed telewizorem tak, by dziecko nie tylko dobrze się bawiło, ale także uczyło.

Na jak długo sadzać malca przed telewizorem?

To zależy od wieku. Do 18. miesiąca życia w ogóle nie należy tego robić, bo jego układ nerwowy jest jeszcze niedostatecznie rozwinięty. Po 18. miesiącu można pozwolić maluszkowi oglądać bajki przez 20 minut dziennie. A gdy skończy 4 lata, może spędzić przed telewizorem maksymalnie godzinę dziennie – ten czas trzeba jednak podzielić na 3 – 4 dawki. Należy dobrać programy do wieku. Nie wszystkie kanały dziecięce są odpowiednie dla najmłodszych widzów. Do tego rodzic powinien oglądać TV wraz
z dzieckiem, a potem porozmawiać z nim o tym, co widziało i ewentualnie wytłumaczyć to, co było dla malca niezrozumiałe.

Psycholog de Marcin Florkowski Wypowiada się następująco:

Telewizja może zrobić wiele dobrego, ale również i wiele złego. To między innymi dzięki telewizyjnym programom edukacyjnym inteligencja dzieci – statystycznie – jest wyższa inteligencja rodziców. Jednak telewizja stwarza również zagrożenie. Małe dzieci są bardzo ufne w stosunku do treści, które widzą na ekranie. Traktują je jak prawdę i na ich podstawie tworzą swoje wyobrażenie o świecie. Dlatego szalenie ważne jest, aby rodzice wiedzieli i mieli kontrolę nad tym, co dziecko ogląda, nawet jeśli dany kanał przeznaczony jest dla dzieci. Jest to trudne, ale na rynku dostępne są pakietu tematyczne z kanałami dla dzieci w różnym wieku, dzięki którym z góry wiadomo, jakie programy dziecko chłonie, a przed jakimi treściami jest zabezpieczone.