AKTUALNOŚCI PRZEDSZKOLNE

 
 

 
 


02.07.2018 | Wakacyjne życzenia

 

 

02.07.2018 | Pożegnanie absolwentów z personelem przedszkola.

 

Tradycyjnie już dzieci z najstarszych grup żegnały się z pozostałymi przedszkolakami oraz personelem przedszkola. Wspólna uroczystość odbyła się 22.06.2018r. W tym roku kończyły edukację przedszkolną dzieci z grupy ,,Wesołej Gromadki" część dzieci z grupy ,,Śpiewających Literek" oraz część z grupy ,,Kubusie" Wspólną uroczystością dziękowały za opiekę, wychowanie, cierpliwość i pomoc w każdej sytuacji. Młodsi koledzy żegnali absolwentów życząc im sukcesów w szkole. Przedszkolacy z grupy IV i VI otrzymali też pamiątkowe dyplomy, tabla oraz niespodzianki. Drogie Dzieci! Życzymy wielu wspaniałych przyjaciół w szkole i satysfakcji z nauki.

 02.07.2018 | ,,Poznaj radość - wielkie problemy małych ludzi."

Taki tytuł nosiły warsztaty dla dzieci zorganizowane w Filii Biblioteki Publicznej na os. Orła Białego. W spotkaniu uczestniczyły grupy IV ,,Śpiewających Literek" oraz V ,,Kubusiów". Dzieci miały okazję rozpoznać i nazywać podstawowe emocje i uczucia. Emocje to coś co rodzi się w nas, poprzez różne sytuacje i okoliczności, których jesteśmy uczestnikami - ich źródłem jest wszystko co nas otacza. Emocje nie są ani dobre ani złe. Nie podlegają ocenie moralnej, zatem każdy ma prawo czuć się szczęśliwy jak i zły. Najważniejsze jest to co robimy z tymi emocjami czy i w jaki sposób uzewnętrzniamy te emocje. Dzieci potrafiły wyjaśnić w jakich sytuacjach, mogą się pojawić różnorodne emocje. Warsztatom towarzyszyły kalambury i zabawy ruchowe. Dzieci wyrażały emocje poprzez gesty, mimikę twarzy ekspresję ruchową.

Miło nam także poinformować, że Julianna Struglińska otrzymała wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna oraz Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Temat pracy plastycznej ,,Polska to lubię". Praca wykonana była w formie pocztówki okolicznościowej. Gratulujemy !!!

grupa IV ,,Śpiewające Literki"

Grupa V ,,Kubusie"

26.06.2018 | Pożegnanie dzieci z grupy V ,,Kubusiów"

 

W czerwcu kończymy rok szkolny i żegnamy się z przedszkolakami kończącymi edukację przedszkolną. W dniu 15.06.2018 pożegnaliśmy Jagodę, Laurę, Agnieszkę, Hanię, Lenę oraz Bruna i Igora, którzy uczęszczali do grupy ,,Kubusiów" Dzieci młodsze życzyły śpiewu, tańca i humoru w szkole oraz zapraszały do odwiedzenia przedszkola. Wspólnym tańcem i piosenką zaprezentowali się przed rodzicami i gośćmi, absolwenci przedszkola po raz ostatni. Na zakończenie otrzymali z rąk p. Dyrektor pamiątkowe dyplomy, tabla oraz książki - słowniki ortograficzne i legendy polskie. Życzymy sukcesów w szkole.

 
18.06.2018 | ,, Rodzinnie, zdrowo my Wesołe Nutki na sportowo"

Piknik rodzinny zgromadził dzieci, rodziców oraz sympatyków naszego przedszkola. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, każda z grup przedstawiła dla swoich rodziców montaż słowno - muzyczny. Wierszem i piosenką dziękowały dzieci za miłość, dobroć, wyrozumiałość i cierpliwość. Po koncercie przyszedł czas na zabawę. Dzieci miały okazję między innymi wykonywać laurki dla mamy i taty, uczestniczyć w konkurencjach sportowych, łowieniu rybek, pokonywaniu toru przeszkód. Atrakcja dla dzieci był też dmuchany zamek, malowanie twarzy, balony pieski. Na festynie można było zjeść kiełbasę z grilla, grochówkę, ciasto oraz kawę i napoje. Wspólne popołudnie z rodzinką sprawiło uczestnikom dużo przyjemności, wrażeń i radości.

 

 

18.06.2018 | Wycieczka do Oćwieka. Zajęcia edukacyjne ,,Od ziarenka do bochenka"

 

Dzieci z grup IV i V wybrały się do Oćwieka. Tam w ośrodku edukacyjnym mieliśmy okazję wysłuchać wierszem rymowanym opowieści o chlebie powszechnym oraz jakim dużym szacunkiem był on otaczany. Ludzie wierzyli, że jest darem Bożym, który daje zdrowie, dostatek, szczęście i spokojne życie. Dziś coraz częściej obserwujemy zanik szacunku do chleba, który jest wyrzucany, a przecież jest on podstawą naszego codziennego pożywienia.

Dzieci miały okazję zapoznać się z podstawowymi roślinami zbożowymi, poznać jak się wyrabiało i piekło chleb dawniej. Z wcześniej zrobionego ciasta dzieci formowały bułki, rogaliki, układały na blachach. W czasie kiedy bułki się piekły w kieżynkach dzieci ubijały masło. Degustacja bułeczek i masła odbywała się na świeżym powietrzu. Oprócz tego dzieci miały do dyspozycji kiełbaski z grilla, pieczone ziemniaczki, biały serek, pomidory i ogórki.

Obserwacja oraz kamienie zwierząt było ostatnim punktem pobytu w Ośrodku Edukacyjnym.

Po drodze wstąpiliśmy jeszcze do Babci Marylki która jest babcią Oliwki i Oliwiera z grupy V.

Mogliśmy zobaczyć króliczki, sarenkę, daniele oraz dziki. Babcia jeszcze nas poczęstowała soczkiem i wodą. Serdecznie dziękujemy.

 

14.06.2018

Uwaga Rodzice !

Dyrektor Przedszkola nr 1 w Gnieźnie informuje, że podpisywanie deklaracji dotyczącej czasu pobytu i wyżywienia dziecka na rok szkolny 2018/19 odbywać się będzie w dniach od 19-22 czerwca 2018r.
w godz. od 8.00 do 14.00

 

 

12.06.2018 | Koncert Edukacyjny ,,Wybitni wiedeńczycy Mozart kontra Beethoven

 

Po raz ostatni dzieci miały okazję uczestniczyć w koncercie. Tym razem przenieśliśmy się do Wiednia, gdzie koncertowali Wolfgang Amadeusz Mozart - cudowne dziecko muzyki i Ludwik van Beethoven - głuchy geniusz muzyki. Dzieci aktywnie uczestniczyły w tym koncercie rozwiązując zagadki muzyczne, puzzle - portrety. Słuchały także fragmenty utworów muzyki poważnej, które okazały się muzyką lekką, miłą i na pewno długo pozostaną w pamięci dzieci.

12.06.2018 | Podsumowanie Innowacji ,,Wesołe Nutki to my"

Była ona realizowana w roku szkolnym 2017/2018 i zawierała różne zadania: naukę hymnu przedszkola, naukę piosenek grup, wykonywanie plakatu przedstawiającego nazwę grup, słuchanie koncertu dzieci ze szkoły muzycznej oraz napisanie wspólnie z rodzicami wiersza, hasła lub rymowanki. W czasie spotkania z montażem słowną- muzycznym ,,Przygoda nutek" wystąpiły dzieci z grupy ,,Stokrotek", następnie wszystkie przedszkolaki zaśpiewały Hymn Przedszkola. Śpiewanie piosenek grup było przeplatane hasłami, wierszami i rymowankami przygotowanymi przez dzieci wspólnie z rodzicami. Dzieci które aktywnie uczestniczyły w tym zadaniu otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz niespodzianki.

 

4.06.2018 |

 

 

DRODZY RODZICE!
Od 25 maja 2018 r. obowiązują nowe przepisy o ochronie danych osobowych.
W związku z tym przygotowaliśmy informacje, dotyczące Państwa danych osobowych.
Dowiecie się z nich, w jaki sposób przetwarzamy dane oraz jakie macie Państwo związane z tym prawa.
( zakładka Nasze zasady - KLAUZULA INFORMACYJNA)31.05.2018 | Koncert edukacyjny - MISTRZOWIE MALUCHOM - czyli jak Lutosławski ożywił wiersze Tuwima

"Idzie Grześ.", "Kotek", "Spóźniony słowik", "O Panu Tralalińskim" ., które dziecko nie zna tych wierszy Juliana Tuwima. Mało kto jednak wiedział, że tak poważny kompozytor jak Witold Lutosławski skomponował do nich muzykę tworząc tym samym piosenki do słuchania i wykonywania przez dzieci. Mieliśmy okazję się o tym przekonać podczas koncertu. Dzieci uczestniczyły i wspólnie śpiewały znane im wiersze.

 

23.05.2018 |

 

 
22.05.2018 | XVII Olimpiada Sportowa Przedszkolaków

Organizatorem tegorocznej XVII Olimpiady Sportowej Przedszkolaków, która odbyła się w dniach 8, 9, 10 maja w hali sportowej GOSIR, było Przedszkole nr 14 " Mali Piastowie''. Nasze przedszkole reprezentowała grupa sześciolatków "Wesoła Gromadka''. Ceremonia otwarcia Olimpiady rozpoczęła się przemówieniem Prezydenta Gniezna Tomasza Budasza. Dzieci z Przedszkola nr 14 zaprezentowały występ artystyczny, po którym został odśpiewany hymn olimpijski oraz złożenie ślubowania przez reprezentantów drużyn. Po zawieszeniu flagi olimpijskiej i zapaleniu znicza, odbyła się prezentacja drużyn oraz tancerzy wokół hali sportowej. Po ceremonii otwarcia rozpoczęły się rozgrywki sportowe drużyn z grupy I. Nasze przedszkole dzielnie zmagało się w konkurencjach w drugim dniu Olimpiady. Bardzo mało brakowało byśmy doszli do finału. Wspaniale wystąpiła grupa tancerzy, która zaprezentowała swój układ. Dopisali również kibice, którzy wspaniale dopingowali swojej drużynie. Wszystkim towarzyszyły ogromne emocje. Po zakończeniu konkurencji sportowych odbyło się wręczenie nagród, medali i dyplomów. Dziękujemy "Wesołej Gromadce'' za godne reprezentowanie naszego Przedszkola na Olimpiadzie Sportowej.

 

 

 

17.05.2018 | Wycieczka do Palmiarni

 

Niezwykły świat egzotycznych roślin zachwycił dzieci z najmłodszych grup, które we wtorek  wybrały się na wycieczkę do Poznańskiej Palmiarni. Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy przyrodniczej poprzez bezpośrednią obserwację. Dzieci podziwiały tam różne gatunki roślin egzotycznych o efektownych liściach i pnączach. Były wśród nich m.in.: bananowce, paprocie, palmy, rośliny owadożerne, kakaowiec, drzewa cytrusowe. Mogliśmy spróbować produktów, które powstają z tych roślin (suszone banany, czekoladę, cynamon, cukier cytrynowo-pomarańczowy itp.). Widzieliśmy również wiele ciekawych zwierzątek: papugę Arę, węża, terraria z gadami oraz ryby w oczkach wodnych i wielkich akwariach. W trakcie wycieczki, dzieci miały wiele pytań do Pani przewodnik, były bardzo zaciekawione. Po wizycie w Palmiarni poszliśmy na pobliski plac zabaw. 

 
17.05.2018 | Wycieczka do schroniska

W działalności dydaktyczno-wychowawczej przedszkola zwracamy uwagę na pomoc innym. Tradycyjnie wspieramy pomocą zwierzęta bezdomne, które mieszkają w schronisku. Karma, koce oraz akcesoria dla piesków zostały dostarczone do schroniska przez p. Magdę już wcześniej. Dziękujemy Rodzicom za aktywne włączenie się w akcję pomocy. Natomiast w maju dwie grupy przedszkolaków: IV ,,Śpiewające Literki" oraz V ,,Kubusie" pojechały odwiedzić schronisko. Z zainteresowaniem słuchały informacji o pieskach, dzieliły się informacjami jak należy się opiekować zwierzętami i być odpowiedzialnymi opiekunami. Zwierzęta potrafią się odwdzięczyć i stają się największymi przyjaciółmi człowieka.

 

Grupa IV
Grupa V

17.05.2018 | Nasza zielona planeta

 

Dzieci z grupy IV ,,Śpiewających Literek" oraz grupy V ,,Kubusiów" skorzystały z zaproszenia filii Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna znajdującej się na os. Orła Białego. Uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych ,,Nasza zielona planeta". Oglądały pozycje książkowe przedstawiające uroki Ziemi, opowiadały w jaki sposób możemy dbać o planetę, jak chronić ją, jak wspólnie dbać o środowisko naturalne. Miały też okazję przypomnieć sobie jak segreguje się śmieci. Zajęcia te były zorganizowane z okazji Dnia Ziemi który przypada 22 kwietnia.

Grupa IVGrupa V


5.05.2018 | Muchomorki''- Zielony ogródek w sali.

 Chcąc przyśpieszyć przyjście wiosny ,,Muchomorki" postanowiły założyć w sali zielony ogródek. Zgromadziliśmy  potrzebne przybory: pojemniczki, doniczki, ziemię , nasionka oraz sadzonki. Przed przystąpieniem do pracy dzieci  poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Następnie aktywnie uczestniczyły w przygotowaniu podłoża i sianiu rzeżuchy, fasoli oraz sadzeniu sadzonek cebuli  na szczypiorek. Po zasianiu i podlaniu rośliny zostały umieszczone w słonecznym miejscu ,a dzieci mają za zadanie pamiętać o ich podlewaniu oraz obserwować ich  wzrost. Kiedy wyrosną będą źródłem witamin na kanapkach. Dzięki działaniom praktycznym dzieci zapoznały się ze specyfiką ogrodnika. Poprzez takie działania rozwijamy w dzieciach opiekuńcze postawy oraz poszanowanie wobec przyrody.

 

 

 

05.05.2018 | ,Jemy to, co zdrowe".

 

13 kwietnia dzień w grupie ,,Muchomorków" upłynął pod hasłem wytężonej pracy. Dzieci własnoręcznie przygotowały owocowe szaszłyki z owoców, które przyniosły do przedszkola. Określały ich kształt, kolor, wielkość. Każdy miał możliwość samodzielnie nadziać na patyczek i. zjeść. Bardzo dużo mówiliśmy o tym jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie owoców. Jednak okazuje się, że najlepszym sposobem do zachęcenia dzieci do jedzenia owoców jest własnoręczne wykonanie szaszłyków owocowych.

 

 


5.05.2018 | Spotkanie z zajączkiem

Tradycyjnie już przygotowaliśmy uroczystość z okazji Świąt Wielkanocnych. Tym razem prezentowała się grupa V ,,Kubusie". Zebrane przedszkolaki podczas uroczystości dowiedziały się o tym, dlaczego tak ważne jest poświęcenie w kościele pisanek, cukrowego baranka i pokarmów w ozdobnym koszyczku, poznały wiosenny zwyczaj chodzenia z zielonym drzewkiem - "gaikiem", zapoznały się z tradycją Lanego Poniedziałku. Dzieci z pozostałych grup zaprezentowały wiersze, piosenki, tańce o tematyce wiosennej.

 

 

05.05.2018 | Koncert Edukacyjny "Fenomenalny fortepian Fryderyka Chopina"

 

Pan Lupa zabrał dzieci do szkoły muzycznej, ponieważ Henryk chciałby się nauczyć grać na fortepianie. Nauczycielka tego instrumentu prowadziła przesłuchania jednocześnie prezentując twórczość najbardziej znanego wśród polskich pianistów i kompozytorów - Fryderyka Chopina. Było wiele zabawnych sytuacji, ale też spora dawka wiedzy o małym Frycku, jego dzieciństwie, a także o samym instrumencie. Czy fortepian to dla niego odpowiedni instrument? Jakie utwory skomponował Fryderyk Chopin? Tego wszystkiego można było się dowiedzieć podczas koncertu, który spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony dzieci.

 

 


5.05.2018 | Koncert w Szkole Muzycznej

Uczestniczyły dzieci z grupy V ,,Kubusiów'' oraz VI ,,Wesołej Gromadki". Swoje umiejętności prezentowały dzieci z klasy I Szkoły Muzycznej. Mieliśmy okazję posłuchać utworów muzycznych oraz zobaczyć przygotowane scenki bajkowe i związane z tematyką zdrowia. Dzieci z zainteresowaniem oglądały występy. Podziw wzbudzała zwłaszcza indywidualna gra na różnorodnych instrumentach.

 

05.05.2018 | ,,Mam haka na raka,,

 

Z takim projektem edukacyjnym przybyli do przedszkola licealiści z I LO, wśród których była wychowanka naszego przedszkola Wiktoria. Przedstawili sposoby dbania o zdrowie, prawidłowego odżywiania i aktywnego spędzania wolnego czasu.

Razem z przedszkolakami układali piramidę zdrowia, prowadzili zabawy dydaktyczne, konkursy, rebusy oraz zabawy ruchowe. W spotkaniu uczestniczyły najstarsze grupy: IV, V i VI. Okazało się, że dzieci posiadają spory zasób wiedzy dotyczącej tych zagadnień którą chętnie prezentowały organizatorom spotkania. Postawa licealistów wpłynęła na to, że spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze.

 


31.03.2018 | Życzenia dla Dzieci, Rodziców naszego Przedszkola .

 

 

26.03.2018 |

 

Krasnoludki i Muchomorki rezlizowały w lutym i marcu projekt edukacyjny pt. "Czyste powietrze wokół nas". Projekt miał charakter profilaktyczny, dzieci poznały sposoby dbania o środowisko naturalne, źródła dymu i jego negatywny wpływ na nasz organizm (SMOG).

 

 


21.03.2018 | Dzień Kobiet

W dniu 8-marca chłopcy z grupy Muchomorków okazali się prawdziwymi dżentelmenami dla swych koleżanek. Zadbali o to by nasze małe panie czuły się w tym dniu jak księżniczki. Chłopcy odśpiewali Sto Lat oraz wręczyli kwiatki i małe prezenty. Później zatańczyli z koleżankami. Koledzy nie zapomnieli o słodkim poczęstunku dla koleżanek zapraszając je do stołu wykazując przy tym swoje dżentelmeńskie zachowanie odsuwając dziewczynką krzesełko od stołu. Dziewczynki podziękowały kolegom częstując ich słodkim lizakiem

 

21.03.2018 | Twarogowa Kanapka

 

Dzieci z grupy Muchomorków samodzielnie przygotowały - twarogową kanapkę.

Pierwszym etapem pracy było poznanie produktów potrzebnych do przygotowania kanapki. Drugi etap pracy to wykonanie kanapki zachowując zasady bezpieczeństwa posługiwaniem się nożem oraz zasady higieny. Własnoręcznie zrobione kanapki bardzo szybko znikały z talerzy.

 


12.03.2018 | Technika origami i jej wykorzystanie w pracy z dziećmi

Kolebką papierowych składanek były Chiny. Z prowadzonych badań wynika, że sztuka origami ma bogatą historię, która łączy w sobie wiele mitów, obrzędów, legend i zwyczajów Dalekiego Wschodu.

Metodę sukcesu przez origami starał się już upowszechnić i uzasadnić Fredrich Frobel. Wykorzystał bardzo szeroko składanie papieru, aby pokazać rodzicom, wychowawcom i nauczycielom, a także terapeutom i lekarzom, że sztuka ta może stać się prostym podstawowym i ciekawym elementem pedagogicznym w pracy z dziećmi. Zwrócił uwagę, że origami rozwija nie tylko sprawności manualne, ale ma także wpływ na rozwój i doskonalenie sprawności językowych, czynności słuchania, czytania, pisania, może znacząco wpływać na pamięć, koordynację wzrokowo-ruchową i najważniejsze - stymulować rozwój wyobrażni przestrzennej.

Obecnie składanie papieru traktowane jest jako przyjemne hobby, sposób spędzania wolnego czasu, zabawa czy jedna z form wspierania kształcenia. Coraz częściej proponowane jest jako forma terapii w pracy z dziećmi, młodzieżą, a nawet dorosłymi. Od ponad 10 lat istnieje u nas Polskie Centrum Origami, które upowszechnia sztukę składania papieru.

Techniki składania papieru:

•  origami płaskie z koła - to technika składania i komponowania wieloelementowych modeli papierowych, z trafnie dobranej liczby kół, to znaczy takiej, aby kształt formy powstał przy użyciu jak najmniejszej liczby kolistych płaszczyzn origami,

•  origami płaskie z kwadratu - dokładnie analizujemy model podany na zdjęciu, wybieramy odpowiednią liczbę kwadratów zginamy je i komponujemy wybrany model najlepiej na kolorowym kartonie, gotową formę przyklejamy niewielką ilością kleju, tak aby kwadraty się nie posklejały,

•  origami płaskie z trójkąta równobocznego - tak jak z koła i kwadratu,

•  origami przestrzenne z koła, kwadratu prostokąta, trójkąta.


Technika origami jest doskonałym sposobem miłego i pożytecznego spędzania czasu w rodzinie. Wykonane wspólnie prace mogą być dekoracją pokoju dziecka, ale również całego domu. Stają się także kukiełkami, zabawkami, prezentami czy niespodziankami dla innych.
Origami określa się jako metodę na sukces dziecka i nauczyciela, ponieważ etapowość w składaniu papieru sama w sobie tworzy wiele progów do osiągania całej gamy mniejszych lub większych sukcesów.

Zabawy z origami - dają dzieciom wiele radości i satysfakcji, ponieważ są łatwe do wykonania, pobudzają twórcze myślenie i szybko dają poczucie sukcesu. Nawet niezbyt sprawne ręce dziecka dadzą sobie radę z wieloma składankami. Po wykonaniu kilku ćwiczeń dzieci chętnie tworzą własne wzory.

 

REKRUTACJA 2018/2019

 

1. Kryteria przyjmowanie dzieci do pubicznych przedszkoli

2. Zarzadzenie harmonogram postepowania rekrutacyjnego do przedszkoli na 2018-2019

3. Zasady naboru do publicznych przedszkoli miasta Gniezna

 


26.02.2018 | Bal Karnawałowy 2018

Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.Tak też było u nas. Tego dnia już od rana w naszym przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane za bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Czasami trudno było rozpoznać dzieci.
Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie w zabawach prowadzonych przez animatora.Kiedy czas zabawy dobiegł końca z żalem opuszczały salę balową. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości do zobaczenia za rok

23.02.2018 | Dzień Babci i Dziadka w grupie ,,Kubusiów"

 

 

Babuniu, Dziadziusiu, w dniu Waszego święta,
życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta.
Wy zawsze wszystko najlepiej wiecie
i smutno byłoby bez Was na świecie.
Uczycie kochać, być dobrym, uczciwym,
życzliwym, uczynnym, ciepłym i wrażliwym.

My wnuczęta za to Was bardzo, bardzo kochamy!!!

Wierszem, tańcem i piosenką dzieci dziękowały swoim najukochańszym babciom i dziadziusiom. Goście ze wzruszeniem i czasami łezką w oku oglądali przedstawienie. Po występach i wręczeniu upominków, wszyscy chętnie skosztowali smakołyki przygotowane przez rodziców.


07.01.2018 | Ogłoszenie

Rodzice dzieci obecnie uczęszczających do Przedszkola nr1 składają w terminie od 8 lutego 2018r. do 28 lutego 2018r. deklaracje o kontynuacji wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2018/2019.

Deklaracje do pobrania dostępne są u nauczycieli poszczególnych grup

Prosimy o szybki zwrot nauczycielom poszczególnych grup.

Brak zwrotu deklaracji w określonym terminie oznacza zwolnienie miejsca w przedszkolu.

Dyrektor Przedszkola nr 1

 

05.02.2018 | UROCZYSTOŚĆ DNIA BABCI I DZIADKA W GRUPIE ,,MUCHOMORKI''

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. Kochają nas, wspierają, zawsze są przy nas, na każdy smutek mają słodkie i pyszne rozwiązanie, znajdą radę na każde zmartwienie. Dnia  19 stycznia 2018r.  odbyła się uroczystość z okazji Ich święta, aby podziękować im za dobro i wyrazić swoją miłość. 
   Zaproszeni goście mieli okazję podziwiać swoje pociechy w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. Dzieci bardzo przeżywały występ! Recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły i składały życzenia. W wyjątkowej atmosferze dzieci wspaniale odegrały swoje role. Wszyscy z dumą patrzyli na wnuczęta i gromkimi brawami podziękowali im za występ. Niejednej babci i dziadkowi łezka zakręciła się w oku. 
   Znalazła się również chwila na wspólne zabawy przy muzyce.Po części artystycznej każdy ,,Muchomorek'' ukoronował ukochaną Babcię i ukochanego Dziadka przepiekną koroną. Następnie dzieci zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek. 
   Była to naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!

 


29.01.2018 |

Witaj Babciu, witaj Dziadku. takimi słowami " Stokrotki " powitały swoich kochanych gości. Było dużo życzeń, wzruszeń i upominki zrobione z całego kochającego dziecięcego serduszka. Także w oczach Dziadków można było zobaczyć ogrom miłości i szczęścia.

 

23.01.2018 | Koncert Edukacyjny

Dziś do naszego przedszkola zawitali Ciekawscy aby przedstawić nam koncert "Poznańskie pamiętniki!"Dzieci dowiedziały się czym Wieniawski, Paderewski i Nowowiejski zapisali się dla Poznania.Wirtuoz skrzypiec, genialny pianista oraz mistrz organów -  Henryk  Wieniawski,  Ignacy  Jan  Paderewski oraz Feliks Nowowiejski. Co łączy owe postaci z Poznaniem?  Dlaczego byli tak ważni dla narodu polskiego w swoich czasach i co pozostawili nam do dnia dzisiejszego?  Była to ciekawa historia pisana muzyką i słowem, w której każdy odnalazł coś dla siebie.

 


23.01.2018 | Dzień Babci i Dziadka

Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka dzieci z grupy "Wesoła Gromadka'' przedstawiły swoim bliskim Jasełka pt. "Maleńka Miłość''. Nie zabrakło kolęd, pastorałek i noworocznych życzeń. Przedstawienie wywarło na wszystkich duże wrażenie i zostało nagrodzone gromkimi brawami. W drugiej części przedszkolacy wierszem i piosenką złożyli najserdeczniejsze życzenia swoim dziadkom.Po części artystycznej nastąpiło wręczenie upominków.Podsumowanej tej pięknej uroczystości był słodki poczęstunek zorganizowany przez rodziców. Serdecznie dziękujemy .

 

 

23.01.2018 | Jasełka w przedszkolu

Tuz przed świętami Bożego Narodzenia dzieci z grupy Wesoła Gromadka kontynuując tradycje przedszkolna, zaprosili pozostałe grupy przedszkolne na Jasełka. Oprócz tradycyjnego przedstawienia o narodzeniu Pana Jezusa nie zabrakło wspólnego śpiewu  
kolęd, tańca jak i góralskich pastorałek.  


23.01.2018 | Dzień Babci i Dziadka

Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka dzieci z grupy "Wesoła Gromadka'' przedstawiły swoim bliskim Jasełka pt. "Maleńka Miłość''. Nie zabrakło kolęd, pastorałek i noworocznych życzeń. Przedstawienie wywarło na wszystkich duże wrażenie i zostało nagrodzone gromkimi brawami. W drugiej części przedszkolacy wierszem i piosenką złożyli najserdeczniejsze życzenia swoim dziadkom.Po części artystycznej nastąpiło wręczenie upominków.Podsumowanej tej pięknej uroczystości był słodki poczęstunek zorganizowany przez rodziców. Serdecznie dziękujemy .

 

 

23.01.2018 | I Przedszkolny Przegląd Jasełek

Dzieci z naszego przedszkola z grupy "Wesoła Gromadka'' wzięły udział w I Przedszkolnym Przeglądzie Jasełek, który odbył się 9.01. 2018r. w Miejskim Ośrodku Kultury. Jego celem było kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, rozwijanie wrażliwości i aktywności artystycznej dzieci oraz umiejętności prezentowania się na scenie. Organizatorem przeglądu jasełek było Przedszkole Nr 8 "Mali Polanie''. Do przeglądu zgłosiło się 6 gnieźnieńskich przedszkoli. Wszyscy zaprezentowali się wspaniale, a każde przedszkole otrzymało nagrody.

 


21.01.2018 | Jasełka w Szkole Podstawowej

W dniu 21 grudnia grupa Muchomorków, Wesołej Gromadki i Krasnoludków zawitała do Szkoły Podstawowej nr 12 by wspólnie kolędować i obejrzeć Jasełkę  w wykonaniu uczniów z klasy I i III. Czas upłynął w ciepłej i miłej atmosferze. Dzieci przedszkole gromkimi oklaskami podziękowały swoim starszym kole gom za zaproszenie.

 

23.12.2017 |

MUCHOMORKI W BIBLIOTECE

W dniu 14.12.2017r.grupa Muchomorków odwiedziła bibliotekę. Dzieci poznały bohaterkę dziecięcej literatury Basię. Mogły zapoznać się z jej przygodami i poznać jej rodzinę. W czasie spotkania nie zabrakło świątecznego akcentu. Dzieci poznały zwyczaje świąteczne zgadując zagadki których rozwiązaniem były symbole Świąt Bożego Narodzenia. Nie zabrakło zabaw ruchowych i poczęstunku słodkim świątecznym piernikiem.Dzieci bardzo chętnie odwiedzają bibliotekę i uczestniczą w ciekawych zajęciach.

EKOLOGICZNA CHOINKA

W ramach realizacji innowacji Mały plastyk w porach roku dzieci wykonały ekologiczne ozdoby choinkowe. Chęci do wykonywania nie zabrakło ,dzieci bardzo lubią prace pklastyczne.Następnie w dniu 18.12.2017r.postanowiono udekorować choinki znajdujące się w naszym ogródku przedszkolnym. Pomysł bardzo ucieszył dzieci i ochoczo wzieły się do ubierania drzewka.Po skończonej pracy odśpiewano piosenkę i otoczono drzewko pięknym kołem.Dzieci bardzo chętnie spoglądają przez okno na swoją pracę oraz podziwiają piękną choinkę.

 

 


23.12.2017 | D

 


15.12.2017 | Wizyta świętego Mikołaja

Tradycyjnie już w dzień Mikołajek 6 grudnia rodzice wspólnie z nauczycielami przygotowali dla dzieci niespodziankę. Przedstawienie ,,Pociąg do krainy bajek" spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony dzieci. Wśród bohaterów nie zabrakło Czerwonego Kapturka z wilkiem, Pszczółki Mai z Guciem, Jasia i Małgosi, Kopciuszka z siostrami, Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków oraz maszynisty prowadzącego pociąg. W rolę wcielili się rodzice oraz dzieci z najstarszej grupy ,,Wesołej Gromadki"Gośćmi specjalnymi byli prezydent miasta Gniezna Tomasz Budasz. wiceprezydent Michał Powałowski oraz p. Ludomira Nawrocka kustosz filii Biblioteki Publicznej. Po przedstawieniu przybył oczekiwany gość Mikołaj. Dla każdej grupy Mikołaj przyniósł niespodzianki w postaci zabawek, gier, układanek, odwiedził każdą grupę rozmawiając z dziećmi.A kiedy pożegnaliśmy Mikołaja na twarzach dzieci jeszcze przez długi czas gościł uśmiech i radość. Szkoda tylko, ze ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku....Dzieci zaprosiły Mikołaja za rok obiecując, że przez cały czas oczekiwania na niego, będą bardzo grzeczne.

 

15.12.2017 | Dzień pełen niespodzianek

Takim dniem był właśnie dzień 30 listopada dla naszych najmłodszych grup. Poznały najpopularniejsze tradycje i zabawy "Andrzejkowe". Tego dnia wybrały się również na wycieczkę do wioski św. Mikołaja. Po wiosce, oprowadzały ich Elfy- pomocnicy św. Mikołaja: opowiadali oni o świątecznych tradycjach, pracy Mikołaja, bawili się razem z nami w zaczarowanym labiryncie i zaprowadzili nas do domku w którym czekał na nas św. Mikołaj! 

 

 


12.12.2017 | Andrzejki w Przedszkolu

Popularne Andrzejki od dawien dawna są tradycyjnie obchodzonew naszym przedszkolu.W grupach IV i V w prowadzeniem w magiczną atmosferę była opowieść o zwyczajach i tradycjach andrzejkowych. Następnie za pomocą różnych rekwizytów, magicznych cyfr, kolorów, przepowiedziana została przyszłość. Dzieci dowiedziały się kim zostaną w przyszłości, jak będzie miała na imię sympatia, kto pierwszy zmieni stan cywilny, co się wydarzy w najbliższej przyszłości itd. Słodki poczęstunek, zabawa przy muzyce, wspólne tańce dopełniły uroczystości. Wróżby i przepowiednie przyniosły wiele radości, śmiechu a przede wszystkim wspaniałą zabawę.

 

12.12.2017 | Zajęcie otwarte w grupie ,,Śpiewających Literek"

Zajęcie odbyło się dn. 28.11.2017r. Temat zajęcia topodsumowanie i utrwalenie wiadomości o jesieni. Na podstawie ilustracji dzieci rozwiązywały zagadki, słuchały fragmentów wierszy, śpiewały piosenki i tańczyły, tworząc improwizację do piosenek. Były to miłe chwile spędzone wspólnie z rodzicami. Mieli oni okazję zaobserwować zachowanie się dziecka na tle grupy, zwłaszcza w zakresie kompetencji matematycznych oraz przyrodniczych. Dziękujemy rodzicom za przybycie i zapraszamy na następne zajęcie otwarte.

 


12.12.2017 | ,,Czy to jutro czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś" - Święto Pluszowego Misia

W dniu 25.11.2017r wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem -  Misiem.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe, łaciate itp.Każdy z nich był piękny i wyjątkowy.Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", 'Jadą, jadą misie". Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i  plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki. Dzień ten był pełen wrażeń, uśmiechu, radości. Na pewno powtórzymy go w przyszłym roku.

 

20.11.2017 | Wizyta krawcowej

Przedszkole nasze odwiedziła mama Julianki z grupy IV. Mama przyniosła maszynę do szycia. Chociaż nie jest krawcową z zawodu, jednak szycie na maszynie stało się dla niej pasją. Gość wzbudził zainteresowanie wśród dzieci. Przedszkolacy chętnie wysłuchali do czego służy maszyna i jakie są jej funkcje. Mogły się dowiedzieć, że maszyna między innymi łączy materiały, obszywa brzegi, szyje dziurki, przyszywa guziki, ma wiele różnorodnych ściegów i wzorów. Pani Joasia wyjaśniła dzieciom jakie są podstawowe przybory do szycia,jak przygotowuje się maszynę do pracy. Dzieci poznały budowę maszyny: szpulki i szpuleczki do nici, różnorodne stopki, bębenki, igły, połączenie ze źródłem prądu. Ważną sprawą jest też zachowanie bezpieczeństwa podczas szycia zwłaszcza w kontakcie z igłą i prądem. Dla dzieci z grupy IV pani Joasia przygotowała poduszeczki, które po wypchaniu granulatem były zaszywane przez krawcową. Po wspólnym zaprezentowaniu wykonanych poduszek dzieci podziękowały pani Joasi za przybycie i przekazane wiadomości.

 


20.11.2017 | Pokaz karate Klubu YoshitakaDajo

Od ponad 20 lat ten klub działa nieprzerwanie na terenie Gniezna. Jest najstarszym klubem sztuk walki w naszym mieście. Przedszkole odwiedził prezes klubu Adam Skrzypczak. Klub działa w szkole podstawowej nr 12, gdzie trenuje dzieci, młodzież oraz dorosłych. Najstarsi przedszkolacy mieli okazję zobaczyć pokaz, rozgrzewkę, ćwiczenia w których zwraca się uwagę na  dokładność wykonywanych technik. Były to ćwiczeń w formie zabawy podczas których najmłodsi mogli się pochwalić refleksem i właściwą koordynacją ruchową, W pokazie brali udział wychowankowie przedszkola, którzy już opuścili nasze przedszkole Maja i Martynka oraz przedszkolacy z najstarszej grupy Marianna i Krzysiu.


20.11.2017 | Polska moja ojczyzna

Dnia 10.11.2017r obchodziliśmy w przedszkolu Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie grupy się zebrały w sali ,,Kubusiów", aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas - Polaków dzień. Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne mówiące o historii Polski, a także tłumaczące sens współczesnej polskości oraz zachęcające do dostrzegania piękna naszej ojczyzny. Nie zabrakło wspólnego odśpiewania hymnu naszego państwa ,,Mazurka Dąbrowskiego" oraz hymnu przedszkola ,,Wesołe Nutki", a także tańców i piosenek okolicznościowych.

Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzień Niepodległości stał się radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych przedszkolaków. Występ przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami.

 

 


23.10.2017 | Dzień Nauczyciela

W dniu 13.10.2017 grupa Muchomorki zaprosiła wszystkich pracowników Przedszkola na akademię z okazji ich święta. dzieci wszystkich grup przedstawiły muzyczny repertuar, który był mocno oklaskiwany przez personel. Po uroczystości artystycznej grupa Muchomorków podarowała każdemu pracownikowi koronę.w ten własnie sposób dzieci podziękowały za cierpliwość, serce, uśmiech, pierwsze otarte łzy oraz za każdą pomoc.


23.10.2017 | Dzień Chłopca

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy w życiu przedszkola np.: o Dniu Babci i Dziadka, Dniu Mamy i Taty. W naszym przedszkolu ważne jest także Święto Chłopców, które w tym roku obchodziliśmy 29 września. W tym dniu grupa "Śpiewające Literki" zorganizowała przedstawienie z tej okazji. Oprócz wszystkich przedszkolaków - w ramach podziękowań za pomoc (w pomalowaniu sal) zaproszeni byli również tatusiowie naszych dzieci. Podczas uroczystości otrzymali order "Przyjaciela Przedszkola". Dziewczynki i panie złożyły panom tym małym i dużym najlepsze życzenia. Dobre humory towarzyszyły nam przez cały dzień.

 


15.10.2017

"Stokrotki" dzięki uprzejmości kierownictwu i pracownikom Veluxa miały możliwość z bliska zapoznać się z wyglądem hal produkcyjnych, pracą pracowników na różnych stanowiskach oraz maszynami i urządzeniami w trakcie produkcji. Dzieci poznały zasady bezpieczeństwa i ubiór chroniący pracowników przed wypadkiem. Spotkały się z głównymi szefami firmy z Polski i Dani. Zostały serdecznie ugoszczone i obdarowane prezencikami.
A to wszystko dzięki Pani Bartkowiak i Pani Marmurowicz. Dziękujemy!

02.10.2017 | Koncert edukacyjny

Dnia 28 września w naszym przedszkolu odbył się pierwszy z cyklu, koncert edukacyjny pt. "Muzyczny matematyk czyli geniusz Jana Sebastiana Bacha. Prowadzący Pan Lupa wraz z organistą odwiedzili katedrę św. Tomasza w Lipsku, w której to spotkali samego Jana Sebastiana Bacha w niecodziennym stroju. Podczas koncertu dowiedziały się jaka jest różnica między organistą i kompozytorem, a także miały okazję same wcielić się w rolę kompozytora i skomponować własny utwór. Koncert zakończył się piękną i nostalgiczną piosenką Zbigniewa Wodeckiego ,, Zacznij od Bacha" Dzieci z zainteresowaniem obejrzały spektakl tym bardziej, że muzyka przeplatana była elementami humorystycznymi .


02.10.2017 | Wycieczka do Biblioteki

We wtorek grupa Muchomorków odwiedziła bibliotekę. Uczestniczyła w zajęciu o tematyce jesiennej. Dzieci poznały literaturę związaną z tą porą roku. Nie zabrakło w czasie zajęcia ruchu i pracy plastycznej. Dzieciom bardzo podobała się ta forma zajęć.

02.10.2017 |

W poniedziałek grupę Muchomorków i Wesołej Gromadki odwiedził Pan Policjant z sierżantem Pyrkiem. Dzieci miały możliwość przymierzenia czapki i kurtki policjanta. Poznały zasady bezpiecznego przejścia przez jezdnię oraz zasady bezpiecznej zabawy w przedszkolu. Dzieci podziękowały krótkim występem artystycznym.


02.10.2017 | Powitanie Pani Jesieni

W piątek 22.09 2017 dzieci witały Panią Jesień. Muchomorki postanowiły powitać bardzo zdrowo.Przygotowały wraz z nauczycielem zdrowy marchewkowy sok oraz schrupać zdrową pomarańczową marchewkę. Dzieci poznały pierwsze smaki Pani Jesieni i obiecały ,że zawsze będą sięgać po zdrowe produkty.

26.09.2017 | Spotkanie w bibliotece

Dzieci 5, 6 -letnie z grup IV i V odwiedziły filię Biblioteki Publicznej na osiedlu Orła Białego. Tematem spotkania była ,,Jesień liśćmi malowana". Przedszkolaki z radością wędrowały do magicznego miejsca jakim jest biblioteka. Kilkoro z nich odwiedza bibliotekę wypożyczając bajki wraz ze swoimi rodzicami lub rodzeństwem. Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z wierszem o jesieni. Zagadki dotyczące darów jesieni sprawdzały wiedzę dzieci dotycząca aktualnej pory roku. Przedszkolacy świetnie poradzili sobie z odpowiedziami, utrwalając jednocześnie posiadane wiadomości. Uzupełnieniem zagadek były jesienne zabawy ruchowe. Zadanie plastyczne to wykonanie różnorodnych zadań. Odpowiednio dla grupy IV wyklejanie jesiennych drzew, dla grupy V wyklejanie kolorowych parasoli. Na zakończenie spotkania dzieci przekazały podziękowanie za przeprowadzone zajęcie i zapowiedziały, że chętnie odwiedzą bibliotekę ponownie. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki uśmiechnięty i zadowolony oraz z obietnicą że wrócą z rodzicami i będą korzystać z bogatej oferty dla dzieci.


26.09.2017 | Zajęcia adaptacyjne

Zanim rozpoczęliśmy edukację we wrześniu, już w sierpniu zaproszone zostały dzieci, które po raz pierwszy przekroczą próg przedszkola. Zajęcia adaptacyjne jak zawsze miały na celu zapoznanie się z salą, paniami oraz zabawkami. Zabawy ruchowe oraz zajęcia plastyczne były okazją do bliższego poznania i zaprzyjaźnienia.

3.09.2017 |

DZIECI ORAZ RODZICÓW NOWYM ROKU SZKOLNYM 2017/2018


3.07.2017 | Życzenia

 

Z okazji zbliżających się wakacji wszystkim Dzieciom oraz Rodzicom

życzymy udanego wypoczynku, samych słonecznych dni

oraz szczęśliwego powrotu do przedszkola

Dziękujemy za wspólnie spędzony rok i do zobaczenia we wrześniu

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO PRZEDSZKOLA NA FB

WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI

 

Copyright by P1 w Gnieźnie